CHP ve Demokrasi

Yazının başlığından da anlayacağınız gibi CHP’yi eleştireceğim. Ne ilginçtir CHP’nin demokratlığını anlatmak için bu iki kelimeyi yazının başlığında değil de içinde geçen bir cümlede kullanmak gerekiyor. Çünkü pek inandırıcı olmuyor.

Kim ne derse desin ülkenin sadece siyasi gündemini değil söylemlerini de AK Parti belirliyor. AK Parti, CHP’nin antidemokrat bir parti olduğunu söylerken CHP’nin tarihine gönderme yapıyor. 60-70 yıl öncesine kadar gidiyor. CHP de demokrat olduğunu ispatlamak için hemen “Ülkeye demokrasiyi biz getirdik” diyor. Adam seni kendi minderine çekiyor. Orada iyice dövüyor seni. Demokrat olduğunu ispatlamak için bugünün CHP’sini anlatmıyor, anlatamıyor.

Türkiye, sınırlarının ötesinde çatışmalı bir süreç içinde. Temel argümanı, PYD’nin terör örgütü olduğu ve yaptığının da terörle mücadele olduğu. (Bu konudaki haklılığı/haksızlığı sanırım ilerleyen yıllarda ve hatta yıllara gerek kalmadan ilerleyen aylarda daha net ortaya çıkacak.)

AK Parti, kendi söylemlerini ve politikalarını bir devlet söylemi ve politikası gibi ortaya koymakta çok usta. Bunun için tüm muhaliflerin söylemlerini de devlete karşı bir suçmuş gibi görüp cezalandırıyor. Ağzını açan Silivri’yi boyluyor.

Eee CHP de boş durur mu? Bir televizyon programında “PYD terör örgütü değildir” diyen Parti Meclisi üyesi Erdal Aksünger hakkında hemen soruşturma açıyor. Sevsinler böyle demokrasiyi.

KÜÇÜK REİS
Malum CHP’de kongre mevsimi açıldı. Kılıçdaroğlu’nun karşısına çıkacak babayiğit yok. Genel başkanlığı garanti. Peki mahallelerde, ilçelerde yaşananlar neyin nesi? İstanbul’da ilçe yönetimlerinin haberi olmadan, onların onayından geçmeden yüzlerce kişi üye yapılmış. Kimdir bu üyeler, tanıyan yok.

‘Kayyım’ sözcüğünü eskiden bu kadar sık duymazdık. AK Parti hatırlattı bize. Keşke hatırlatmaz olaydı CHP de hemen İstanbul’da bir ilçeye kayyım atadı. Sebebini sorsan, bilen hem çok hem de yok.

AK Partinin sosyal medya trolleri nasıl istemedikleri paylaşımlara karşı sosyal linçe başvuruyorsa CHP’liler bundan eksik kalır mı? En canlı örneği benim. Her paylaşımımın ardından tehditler, hakaretler geliyor.

AK Parti’de herkes bunu Reis’e dayandırarak yapıyor. CHP’de ise Kılıçdaroğlu’na dayandırsalar yine iyi. İstanbul İl Başkanı CK da yeni Reis olarak çıktı karşımıza. Üyelerle oynamalar, kayyım atamalar, kendini fetişleştirmeler… Hal böyle olunca da hırçın ve agresif bir taraftar topluluğu çevresinde kümeleniyor. Bildiğiniz küçük Reis.

Benim siyasette öğrendiğim bir şey var. Sesi daha çok çıkan, çevresinde hırçın taraftarlar toplayanlar her zaman kazanmıyor.
Görelim bakalım CHP’nin demokrasiyle imtihanı olan kongreler süreci nasıl geçecek?
Haydi kalın sağlıcakla…

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayşe Muhterem AYDOĞDU
Ayşe Muhterem AYDOĞDU - 8 ay Önce

Bizler, partimizin yok oluşunu seyredecek miyiz yoksa mücadele edecek miyiz??? Öne çıkan gençlerimiz var gördüğüm, onlara güveniyorum ve inanmak istiyorum ki "AKP" ye dönüşmeyelim.

BAHATTIN GUNES
BAHATTIN GUNES - 8 ay Önce

BASKAN NEDEN CHP DESIN DIYE SANA 6 hususu hatirlatarak sonunda da sorumun cevabini alacagim
1- fasist bir parti tarihinde mussolini italyasina gidip fasizmi inceleyip partiyi o cizgiye cekmek icin calsmis adamlar buyur bak fan i oldugun futbol takiminin stadyum adi dahi o yillari anlatiyor hala ayni zihniyet devam
2-mezhebci baas anlayisa hakim yonetim olarak il ve ilce idarelerinde dahi eger alevi bir ailede dogmamis isen ve birde ateist ve marxist fikirlerinde yok ise by bay yonetici olman mumkun degil
3- kesinlikle nato ve gladio bagliligi var uyesi oldugu sosyalist enternesayonel yapi dahi birak sosyal demokratligi bizzat libarl kapitalizme hizmet eden bir truva ati orgut
4-ulusalciligi tekcilige ve turkiye turklerindir den ne mutlu turkum diyecek kadarda turkculuk yapan bunu da inana turancilardan daha yogun yapan bir parti
5-ulkede basda kurt milleti olmak uzere cunku kurt milleti yuksek oranda nufusa sahip ve seninde gayet iyi bildigin gibi 1800 ler sonunda rus osmanli savaslari ile ibaslayip 1937 dersim manevrasi diye askeri kaynaklara dusulen tarihler arasinda can korkusu ile gercek kimligini gizlemek icin hayatta kalmak icin hem idare tarafindan tavsiye ile ki zara da bunun ornegi ailleler cokdur kayseri ve sivas da bu sekilde musluman olup biz bundan boyle avelizyiz diyen de yuzbinler ce hay da var yani kayip oldugu sanilan ama cogunun hala hayatta oldugu bu sekilde asimiliasyona ugramis yuzbinler var .iste gerek osmanli gerekse devaminda cumhuriyeti kuran kurucu babalar ve bu islerde payi olanlar baktigin zaman tarihe ayni adamlarin 31 mart dan sonra kurulan tum meclislerde ve yeni kurulan cumhuriyetdede oldugunu goreceksin tek parti olma hasebiyle de daima chp de vazife aldilar once babalar sonra ogullar simdide torunlar OZTRAK mesela
6- isde sadece bu ustteki 5 konu da belirttigim uzere sekuler fasist halkin inanclarina karsi olan materyalist felsefeye daha baskin demokrat oldugunu soyleyip sadece baasci ve mezhepci tekci sadece kendinden olan kendi gibi dusununler ile yola devam arada da renklilik olsun diye ben bunu hep yaparim fuara giderken satacagim kalite 50 dir ama ben o kalitelerden onlarca renk koyarim 350 gosteririm raflarda musteri her tipden renkleri ile 80 tane secer elerim ortaya yine o benim satacagina inanadigim 50 tipden 20-30 u cikar ..simdi sen beni anladin tum smimiyetin ile cevap ver senin yerin niye CHP ?

tuncer özgündüz
tuncer özgündüz - 8 ay Önce

size katılıyorum.yerinde bir tesbit.selamlar

Yusuf Altay
Yusuf Altay - 7 ay Önce

AK Parti, kendi söylemlerini ve politikalarını bir devlet söylemi ve politikası gibi ortaya koymakta çok usta. Bunun için tüm muhaliflerin söylemlerini de devlete karşı bir suçmuş gibi görüp cezalandırıyor. Ağzını açan Silivri’yi boyluyor.
Paragrafının yazıldığı bir ülkede galiba dikkatli olmak gerek.
CHP'nin örgütü vardır. Partililik disiplin işidir
Disiplin kurulları vardır
Parti içi meseleler orada tartışılır.
Yargı yolu sonuna kadar açıktır.
"Sesi daha çok çıkan, çevresinde hırçın taraftarlar toplayanlar her zaman kazanmıyor." Yazsanız da konu bütünlüğünden anladığım "kazanıyor" çıkıyor.
Bilimsel olaylarda demokrasi olmaz.
Eğer bilimde demokrasi uygulanmaya kalkılırsa enerjimizi bilimsel çalışmak yerine yandaş aramakta harcarız.