ERDOĞAN, İSRAİL’İ NEDEN HEDEF ALDI?

----Erdoğan, İsrail’i eleştirdi mi meşrulaştırdı mı?
----İki gün önce Yahudi lobisiyle Erdoğan, neler konuşuldu?
----3 yıl önce İstanbul’da gözlerden uzak yapılan toplantı.
----ABD ziyaretinin siyasete etkileri neler olacak?

Mavi Marmara olayını hepiniz hatırlarsınız. Hafızamızı tazelemek için ben yeniden yazayım. 2010 yılında İsrail ablukasındaki Gazze’ye yardım götürmek ve ablukaya dikkat çekmek için uluslararası bir organizasyon düzenlendi. İnsan Yardım Vakfı aracılığıyla Türkiye de bu organizasyona katıldı.

Türkiye’den yola çıkan İHH’ya ait Mavi Marmara gemisinin önü 31 Mayıs 2010 tarihinde uluslararası sularda İsrail ordusu tarafından operasyon düzenlendi. 10 kişi yaşamını yitirir. Türkiye ile İsrail arasında görülmemiş bir gerginlik yaşanmaya başladı.

Daha sonra nedendir bilinmez ABD’nin devreye girmesiyle taraflar arasında görüşmeler başladı. 22 Mart 2013 tarihinde ABD Başbakanı Barack Obama'yı ağırlayan İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, dönemin başbakanı Tayyip Erdoğan’ı arayarak özür diledi.

Ancak bu özür de ilişkilerin düzelmesi için yeterli olmadı.

İSTANBUL’DA GİZLİ GÖRÜŞME
Tarih: 09 Şubat 2016
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika’nın önde gelen Yahudi kuruluşlarından “Conference Of Presıdents” heyetini kabul etti.

Size bir kulis aktarayım. Erdoğan, Conference Of Presıdents heyetiyle gizli görüşmek ister ama bu kabul edilmez ve görüşme Ankara’da Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda gerçekleşir. Komplo teorilerini önlemek için bu görüşme çok kısa tutulur. Bu görüşmenin hemen ardından taraflar İstanbul’da çok uzun süren ve gizli bir görüşme gerçekleştirir.
Sonra ne mi oldu?

BANA MI SORDUNUZ?
Tarih 28 Haziran 2016
Türkiye ile İsrail arasında anlaşma imzalanır. İmzalanan anlaşmada açıklanmayan maddelerin olduğu daha sonra ortaya çıkmıştı.

Tarih 29 Haziran 2016
Erdoğan, Mavi Marmara’daki saldırıya ilişkin, “Giderken bana mı sordunuz” dedi.
Erdoğan’ın Conference Of Presıdents heyetiyle yaptığı görüşmede neler konuşuldu bilinmez ama Türkiye ile İsrail arasındaki ilişkiler o gün değişti.

Dün, Birleşmiş Milletler 74. Genel Kurulu'nda konuşan Erdoğan, İsrail’i sert bir dile eleştirerek “Ben merak ediyorum bu İsrail neresidir, acaba bu İsrail'in toprakları nereleri kapsıyor, 1947'de İsrail neresiydi, bunun ardından acaba 1949, 1967'de İsrail neresiydi ve şu anda İsrail neresi?" diye sordu.

Erdoğan, bu konuşmasından iki gün önce konakladığı otelde ABD’deki Yahudi kuruluş temsilcileri görüştü. Görüşme basına kapalı yapıldı.

MUTABAKAT DEVAM EDİYOR
Ne konuştular bilinmez ama Erdoğan’ın İsrail’e karşı sent konuştuğunu düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Bence Türkiye ile İsrail arasında 2016’da varılan mutabakat derinleşerek devam ediyor.
Erdoğan, İsrail’e karşı gelişebilecek tepkilerin gazını aldı ve İsrail’in sınırlarının meşruiyetini tüm dünyaya ilan etti.
Yahudi lobisinin ve İsrail’in dünyada gücü tartışılmaz. Erdoğan bu gücü karşısına almak istemiyor. Ancak İsrail ve Yahudi lobisiyle işbirliği yapan Erdoğan, iç kamuoyunda ise Yahudi düşmanlığı yaparak kendi seçmenini bir arada ve dinamik tutuyor. Bunu yaparken yüzlerce yıldır birlikte yaşadığımız Yahudi dostlarımız, komşularımızıı en hafif ifadeyle rencide ediyor. Bu ne perhiz bu ne lahana turşusu.
Erdoğan’ın ABD gezisinin Türkiye’ye yakın dönemde büyük etkileri olacak. Yakın gelecekte siyasette önemli gelişmeler bekliyorum.
Kalın sağlıcakla…
 

YORUM EKLE