İnşaat İşçisiydi General Oldu

İlkokulu bitirdi. Lise ve Üniversiteyi okumadı. 45 günlük askeri eğitimle Devrim Muhafızları Ordusuna girdi.

İnşaat İşçisiydi General Oldu

ABD'nin insansız hava aracı  Drone'yle öldürdüğü İran Devrim Muhafızları Ordusu'na bağlı Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani hakkında bilinmeyenlerde gün yüzüne çıkmaya başladı.

Adından sık sık bahsedilen , ara ara saldırıya maruz kalan, bir çok saldırıda yaralanan '' İran'ın Kılıcı '' olarak ün yapan gizemli komutan kimdir?

Resmi olarak İran’ın yurt dışı operasyonları için kurulmuş özel bir birliği Kudüs Gücü Komutanı olarak görev yapıyordu. Güç, İran İslam Cumhuriyeti'nin en yüksek siyasi ve dini makamı olan Ayetullah Ali Hamaney'den doğrudan emir alıyor.

Yoksul bir köylü çocuğu olarak dünyaya gelen Süleymani, hayatını inşaatlarda çalışarak kazanıyordu. 1979 yılında kurulan İran Devrim Muhafızları Ordusu'na katıldı.

İlkokul mezunu olan Süleymani’nin, askeri kariyeri yine Devrim Muhafızları Ordusu'ydu. 45 günlük bir askeri eğitimin ardından Devrim Muhafızı Ordusuna katılmaya hak kazanmıştı.

Süleymani sadece İran’da değil son zamanlarda Ortadoğu’nun bir çok bölgesinde düzenliği faaliyetlerle adını duyurmuştu.

Kürdistan Bölgesi'nde son birkaç yıldır yaşanan gelişmelerle adı duyulan Sülaymani’nin ilk önemli ‘icraat’larından biri yine Kürtler’e karşıydı. 1979’da ayaklanan Mahabad Kürtleri’nin bastırılması için Süleymani ve birçok arkadaşı bölgeye gönderildi. 22 yaşındaki Süleymani isyanın bastırılmasında üstlendiği rol nedeniyle Tahran yönetiminin dikkatini çekti.

Devrime sadakatinin hediyesi olarak, Mahabad’dan dönüşü, Kirman’daki Devrim Muhafızları Kudüs Garnizonu'nun başına getirildi.

O sırada İran-Irak Savaşı başladı. Kirman'da eli silah tutanları toplayarak eğitim veren Süleymani, savaş sırasında cesareti ve atikliği sayesinde ön plana çıktı. Yaşıtları sıradan asker olarak savaşırken, Sülaymani 23 yaşında, 41. Sarallah Tümeni Komutanı oldu.

Savaş sırasında birliğiyle birlikte Irak'ın işgal ettiği İran topraklarında birçok operasyon yaptı. Bir harekât sırasında ağır yaralansa da, iyileşerek görevine devam etti. Savaş sırasında Saddam yönetimine karşı, Kürt liderler Başkan Mesut Barzani, KYB eski Genel Sekreteri Celal Talabani ve Şii Bedir Örgütü'yle ilişkiler kurdu.

Süleymani, savaştan sonra Kirman Eyaleti Devrim Muhafızları Komutanlığı görevine getirildi. Bu makamdaki görevi daha çok uyuşturucuyla mücadele oldu. Nedeni ise bölgenin Afganistan'a yakın olması ve uyuşturucu trafiğinin yoğun olmasıydı. 1998 yılında Ahmed Vahidi'den sonra, İran Devrim Muhafızları Ordusu Kudüs Gücü Komutanı olarak atanan Süleymani, Tahran'daki 1999 öğrenci isyanı sırasında, Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi'ye gönderilen mektubu imzalayan Devrim Muhafız subaylarından biriydi. Mektupta, Hatemi'nin öğrenci isyanını bastıramaması halinde Devrim Muhafızları'nın müdahale edeceği belirtilmekteydi.

Devrim Muhafızları’nın bütün komutanları ve ordunun 12 generali İran-Irak Savaşı'nda cephe komutanlığı yapmış kişiler. Bu eski savaş arkadaşları birbirilerini sürekli kolladılar ve birlikte İran’ın iç ve dış siyasetinin belirlenmesinde etkin oldular.

Güncelleme Tarihi: 08 Ocak 2020, 19:50
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER