Yeni Vergilerden Merhaba

Dün akşam TBMM’nin onayından geçerek kabul edilen ilk kez uygulanacak ve kalıcı hale getirilecek yeni vergi paketine merhaba diyerek güne başladık. Merhaba diyerek başladık çünkü yönetenler tarafından yönetilenler olarak ‘istenilirse gelirimizin tamamını vergi olarak ödeyelim. Karın tokluğuna çalışalım.’hiçbir sorun yok diyerek ve şükrederek devam ediyoruz hayatımıza. Bugün de Dünya’da eşi benzeri olmayan şükredeceğimiz yeni vergilere merhaba dedik. Orta gelirli ya da alt gelirli olarak artık bir şekilde tatile çıkmayı başarabilecekseniz önce konaklama vergisini ödeyeceğinizi unutmayınız.

Yeni vergi paketine göre; ilk kez uygulanacak Konaklama Vergisi 2020 yılının Nisan ayında yürürlüğe girecek.

Otel, motel, tatil köyü, pansiyon, apart hotel, misafirhane ve kamping gibi ma tesisleri ile dağ ve yayla evi gibi kırsal turizm tesislerinde verilen geceleme hizmeti konaklama vergisine tabi olacakken, konaklamaya bağlı tüm hizmetlerden vergi alınacak. 2020 yılının Nisan ayından itibaren yürürlüğe girecek Konaklama Vergisi, 2020 yılı sonuna kadar yüzde 1, sonrasında yüzde 2 olarak uygulanacak. Cumhurbaşkanı, bu oranı bir katına kadar artırmaya, bu sınırlar içinde farklı oranları tespit etmeye yetkili olacak. Bu vergiden herhangi bir ad altında indirim yapılamayacak. Konaklama Vergisi, Katma Değer Vergisi matrahına eklenemeyecek.”

İlk kez uygulanacak vergilerden biri de emlak ve konut vergisine ek olarak uygulanacak olan Değerli Konut Vergisi…

5 Milyon Liranın üzerinde değeri olan konut sahiplerinden, binde 3 ile yüzde 1 arasında değişen oranlarda vergi alınabilecek. Bu konutların değerleri Tapu Kadastro Genel Müdürlüğü tarafından belirlenecek.”

Vergi paketine göre; yeni getirilen vergilerden biri de Dijital Hizmet vergisi. Bu pakete göre, Dijital hizmet sağlayıcıları tarafından sunulan her türlü reklam hizmetleri Dijital Hizmet Vergisi'ne tabi olacak.


 

Dijital Hizmet Vergisi'nin matrahı, ilgili vergilendirme döneminde verginin konusuna giren hizmetler nedeniyle elde edilen gelir olacak. Verginin matrahından gider, maliyet ve vergi adı altında indirim yapılmayacak. Dijital Hizmet Vergisi oranı yüzde 7,5 olacak. Cumhurbaşkanı bu oranı, hizmet türleri itibarıyla ayrı ayrı veya birlikte yüzde 1'e kadar indirmeye, iki katına kadar artırmaya yetkili olacak.”

Yeni vergi dilimleri ve gelir vergisinde kesinti oranları artırılacak.

Gelir vergisi tarifesine yeni dilim eklenerek üst dilim yüzde 35'ten yüzde 40'a çıkarılacak. Böylece 500 bin lira ve üzerinde kazanç elde edenler yüzde 40 oranında gelir vergisi verecek.

Mevcut tarifenin ilk 4 dilimi korunmak suretiyle 500 bin liraya kadar gelir elde eden grupların vergi yüklerinde herhangi bir değişiklik yapılmayacak.”

Döviz hesaplarında vergi kesintisini artırma yetkisi Cumhurbaşkanına verilecek.

Yabancı para cinsinde ihraç edilen menkul kıymetlerden sağlanan getiriler ile döviz cinsinden açılmış hesaplardan elde edilen gelirler üzerinden yapılacak vergi kesintisi nispetlerini ayrı ayrı veya birlikte bir katına kadar artırma veya kanuni oranına kadar indirme konusunda Cumhurbaşkanına yetki verilecek.”

Spor faaliyetlerinde gelir vergi kesintisi artırılacak.

Lig usulüne tabi spor dallarında en üst liglerde faaliyette bulunan sporculara uygulanan gelir vergisi kesinti oranı, yüzde 15'ten yüzde 20'ye çıkarılacak.

Spor hakemlerinin gelir vergisi istisnasına son verildi. Üst liglerde oynayan sporculardan kesilen vergi yüzde 15'ten yüzde 20'ye çıkarıldı.

Mevcutta sözleşmesi bulunan sporcular için bu sözleşmenin bitimine kadar gelir vergisi kesintisi yüzde 15 olarak uygulanacak. 31 Ekim 2019 tarihi itibarıyla yapılan sözleşmelerde kesinti yüzde 20 olarak uygulanacak.

Sporculara yönelik ücret ve ücret sayılan ödemelerden yapılacak gelir vergisi kesinti oranlarının uygulanma süresi 31 Aralık 2019'dan 31 Aralık 2023'e uzatılacak.

Sporcuların ücret gelirleri toplamı 500 bin lirayı aşması halinde bu gelirler yıllık beyannameyle bildirilecek. Bu durumda kesilen vergilerin, hesaplanan gelir vergisinden mahsup edilebilmesi için işverence vergi dairesine ödenmiş olması şartı getirilecek.

2019 yılı ücret gelirlerine, bu yıla ilişkin 2020'de verilecek gelir vergisi beyannameleri dahil, yapılan değişiklik öncesi mevcut tarife uygulanacak. 1 Ocak 2020'den itibaren elde edilen ücret gelirleri ise yeni tarifenin Vergi Usul Kanunu hükümlerine göre 2019 yılı için belirlenen yeniden değerleme oranında artırılmış haliyle uygulanacak.”

TBMM’nde 21.11.2019’da kabul edilen yeni vergi paketi ile birlikte birçok vergi dilimi artırılırken yeni vergi düzenlemeleri de hayatımıza ilk kez girdi. Ülkemizin ekonomik sorunlarını aşmak için umut olarak görülen ve hükümet tarafından kriz paketi olarak adlandırılan yeni vergi paketi vatandaş tarafından gerçek anlamda korku ve üzüntüyle yankı buldu.

Ülkemizin uluslararası anlamda başarı elde edebilmesi veya kriz ve sorunlarını aşması ancak milli birlik ve beraberliğin sağlanması ile mümkündür. Milli birlik ve beraberlik ise; tüm bireylerin görev ve sorumluluklarını tam ve eksiksiz olarak yerine getirmesiyle sağlanılabilir. Ancak kriz ve sorunlarımızı aşma da yönetenlerin görev ve sorumluluklarını unuttuğu her türlü sorumluluğu ve yükümlülüğü yönetilenlere yüklediği bir anlayışla milli birlik ve beraberliğin sağlanılması mümkün olmayacağı gibi, bu anlayışla ekonomik ya da uluslar arası sorunlarımızı aşmada kısa vadede başarı sağlasak dahi uzun vadede başarılı olabileceğimizi düşünmüyorum.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Serdar bilgec
Serdar bilgec - 8 ay Önce

Helal olsun bu kadar açık ve net özetlemişsiniz yaşam hakkı kalmadı adalet kalmadı ekonomi kalmadı kısaca böyle giderse sonumuz belli